Ciekawostki z Szuflady

Co warto wiedzieć?

Rozrywka

Sprzedaż materiałów pirotechnicznych

Z pewnością każdy z nas wie o tym, iż sprzedaż fajerwerków najczęściej odbywa się w okresie przed oraz zaraz po Sylwestrze. Sprzedawcy dbają o to, aby sprawdzać dowód tożsamości swoich klientów. Oczywistym jest zatem, że osoby poniżej osiemnastego roku życia nie mogą samodzielnie zakupić tego typu produktów.

Sprzedaż pirotechniki – co powinniśmy na ten temat wiedzieć?

Na pewno bardzo ważne jest to, żeby wiedzieć o tym jak bardzo niebezpieczne jest samodzielne puszczanie zarówno fajerwerków, jak i sztucznych ogni. Podczas tego typu czynności dochodzi do bardzo wielu poparzeń, a nawet do wypadków śmiertelnych. Ludzie nie są świadomi tego ile szkód może nieść za sobą niepoprawne użytkowanie pirotechniki. Zawsze do produktów dołączona jest instrukcja obsługi jak powinniśmy postępować. Należy być niezwykle odpowiedzialnym oraz ostrożnym.

Aby w osób prowadzić sprzedaż zimnych ogni i innych materiałów pirotechnicznych, należy posiadać koncesję. W innym wypadku nie będziemy mogli dostać mandat, a co za tym idzie – same nieprzyjemności. Inną sprawą jest sprzedaż materiałów wybuchowych, które nie są przeznaczone do teatrów lub do widowiska. Jeżeli sprzedamy tego typu produkty osobie, która nie jest jeszcze pełnoletnia, będziemy mogli pójść nawet do więzienia na aż dwa lata. Należy zawsze sprawdzać dowód tożsamości przed sprzedażą tego typu produktów.

Na co należy zwrócić uwagę wybierając dla siebie fajerwerki?

Każdy produkt pirotechniczny musi wręcz posiadać odpowiednie atesty. W innym wypadku nie powinien on w ogóle być w obiegu. Oprócz atestów, na opakowaniu powinniśmy także znaleźć datę przydatności. Fajerwerki muszą posiadać wszystkie części, nie mogą być one rozczłonkowane. Nigdy nie odpalajmy tego typu produktów gdy jesteśmy pod wpływem alkoholu oraz gdy nigdy wcześniej tego nie robiliśmy. O nieszczęście jest naprawdę bardzo łatwo. Trzeba wiedzieć o tym, że w miejscu publicznym można puszczać fajerwerki jedynie w kilka dni w roku. Jest to 31 grudnia, jak i 1 stycznia każdego roku. Jak więc widać, prawodawca nałożył na nas wiele ograniczeń w tym temacie. Jest to bardzo dobre biorąc pod uwagę to, że zwierzęta nie rozumieją takiej zabawy i bardzo cierpią słysząc ogromne huki. Jest bardzo dużo możliwości jeżeli chodzi o zakup fajerwerek – można się w nie zaopatrzyć nie tylko w sklepach stacjonarnych, lecz także w sklepach internetowych. Przed każdym odpaleniem fajerwerków przestudiujmy instrukcję obsługi, aby uniknąć niechcianych sytuacji.