Ciekawostki z Szuflady

Co warto wiedzieć?

Dom i ogród

Nowoczesny ogród z ręki projektanta

Aby ogród był piękny, a do tego skutecznie służył aktywnemu (lub nieco bardziej biernemu) wypoczynkowi, musi być odpowiednio zaplanowany. To, co wydaje nam się dobrym rozwiązaniem na etapie planów – może okazać się zupełnie niefunkcjonalne po wprowadzeniu w życie. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na oddanie tworzenia ogrodu profesjonaliście.

Odpowiedni dobór roślin ma znaczenie

Niektóre gatunki „nie lubią” być obok siebie. Nawzajem pozbawiają się składników odżywczych z gleby, tym samym marniejąc i niszczejąc wraz z upływem lat. Także nie każda roślina sprawdzi się na różnych stanowiskach – dlatego też warto zwrócić baczną uwagę na to, by odpowiednio dopasować roślinę do miejsca, w którym ją posadzimy.

Projekt ogrodu stworzony przez osobę, która na co dzień zajmuje się tworzeniem tego typu planów zapewnia optymalny dobór roślin. Te, które potrzebują stanowisk słonecznych – właśnie na takich się znajdą, a inne odmiany, wymagające mniejszego nasłonecznienia – będą posadzone w odpowiednim do tego celu miejscu.

Wizualizacja ogrodu – co, gdzie, jak, po co i dlaczego?

Dobrze przygotowana wizualizacja przyszłego ogrodu pomaga w rozplanowaniu powierzchni i sprawia, że możemy znacznie lepiej wyobrazić sobie wygląd przyszłego ogrodu. Zdarza się, że w wyobraźni pewne kwestie wyglądają znacznie lepiej niż w rzeczywistości – a to prowadzi nierozerwalnie do stworzenia elementów wystroju ogrodu, które są zbędne lub po prostu nieestetyczne.

Możliwość obejrzenia całości choćby w programie komputerowym sprawia, że jesteśmy w stanie lepiej ocenić, czy wszystko nam odpowiada. Nanoszenie ewentualnych poprawek w projekcie jest znacznie łatwiejsze i tańsze niż późniejsze wprowadzanie zmian w ogrodzie.

Nowoczesne rozwiązania na wyciągnięcie ręki

Fachowiec, który stale poszerza swoją wiedzę z zakresu tworzenia ogrodów, jest w stanie podpowiedzieć rozwiązania, które pozwolą na stworzenie pięknego, nowoczesnego ogrodu. Posiadacze ogrodów często nie zdają sobie sprawy z najnowszych trendów w tym zakresie i później żałują, że nie wprowadzili pewnych rozwiązań.

Dobry projektant nie tylko stworzy przestrzeń, która będzie się pięknie prezentować, ale również dopasuje ją do potrzeb użytkowników. Ci, którzy nie chcą poświęcać wiele czasu na pielęgnację ogrodu mogą zdecydować się na rośliny niewymagające. Dla osób uwielbiających prace ogrodowe – fachowiec z pewnością stworzy piękne rabaty, które co roku będą wymagać nieco pielęgnacji. Osoba znająca się na tworzeniu ogrodów wesprze również w kwestii tworzenia na przykład systemów nawadniających.