Ciekawostki z Szuflady

Co warto wiedzieć?

pełna księgowość w czechach
Biznes

Jak wygląda pełna księgowość w Czechach?

Z roku na rok coraz większa liczba polskich przedsiębiorców rozważa rozpoczęcie działalności gospodarczej w Czechach. Wszystko dlatego, że Czechy mają do zaoferowania właścicielom firm o wiele więcej, niż rodzimy rynek. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że pełna księgowość w Czechach ma zarówno plusy, jak i minusy.

Jednoosobowa działalność gospodarcza – Czechy

Ogromna część osób pragnących prowadzić własny biznes w Czechach, decyduje się na jednoosobową działalność gospodarczą. Od stycznia 2021 roku w Czechach wprowadzony został specjalny podatek, dzięki któremu przedsiębiorca zobowiązany jest do opłacenia wyłącznie jednej składki, na którą składa się zaliczka na podatek dochodowy oraz ubezpieczenia. Wysokość składki wynosi łącznie około 900 zł – nie trzeba być specjalistą, by zorientować się, że jest to o wiele mniej, niż w przypadku Polski.
Niemniej jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że czeskie niższe podatki wcale nie przekładają się na niższe koszty prowadzenia działalności. Składki do czeskiego odpowiednika zus-u uzależnione są od dochodów, dlatego też nie zawsze są najbardziej korzystną opcją.

Pełna księgowość w Czechach – zalety

Jeśli chodzi o największą różnicę pomiędzy czeskim i polskim systemem podatkowym, to warto wspomnieć o kwestii rozliczenia samochodów. Czechy nie nakładają na przedsiębiorcę obowiązku opłaty akcyzy od aut sprowadzonych z Unii Europejskiej. Nawet w przypadku importu z USA stawka opodatkowania wynosi zaledwie 2%. Warto wspomnieć również o tym, że pełna księgowość w Czechach obejmuje również możliwość odliczenia 100% kosztów utrzymania samochodu oraz jednorazowo 100% jego wartości od kosztów podatkowych.

Ponadto wszystkie czeskie urzędy umożliwiają przedsiębiorcom elektroniczną komunikację, co znacznie przyspiesza załatwianie różnego rodzaju spraw. Czeskie firmy nie borykają się również z żadnymi problemami, jeśli chodzi o zwrot nadpłaconego podatku VAT, a domniemanie niewinności przedsiębiorców jest tam na porządku dziennym. Do tego warto wspomnieć o tym, że ogromna liczba form prowadzenia działalności nie narzuca na przedsiębiorców obowiązku posiadania koncesji bądź też zezwoleń.

Minusy biznesu w Czechach

Pełna księgowość w Czechach ma także swoje minusy i warto mieć tego świadomość. Każda osoba, która być podatnikiem VAT, powinna złożyć do urzędu skarbowego odpowiedni wniosek, a także zadbać o właściwe uargumentowanie tej decyzji. Jeśli chodzi o otwarcie rachunku firmowego w Czechach, to cudzoziemcy bardzo często mają z tym spore problemy.